سلسله هخامنشی و خمینیون

korosh-bozog236

مدتی است که در رسانه های عربی با دیدگاه های جالبی از عرب ها مواجه می شویم. چند سال پیش یک دانشجوی عرب به یک دانشجوی ایرانی گفت اگر شما براستی دنبال احیای امپراتوری فرس نیستید پس چرا اسم رهبرتان خامنه ایی از هخامنشیان است؟!

عرب ها به سلسله هخامنشی به زبان خود أخمينيون می گویند و این واژه شباهت زیادی با نام های خمینی و خامنه ایی دارد به همین دلیل آنها فکر می کنند دو رهبر نخست ایران از تبار هخامنشی هستند و می خواهند سلسله هخامنشی را دوباره احیاء کنند و خیلی از آنها هم بر این باور رسیدند که امپراتوری اکنون هم احیاء شده و  مناطق عربی را اشغال کردند . کامنت های فراوانی در الجزیره و العربیه و سایت های عربی درباره این دیدگاه که خمینیان همان اخمینیون مجوسی هستند دیده می شود.

البته شاید به نوعی حق داشته باشند. هفته قبل نتانیاهو هم گفت امپراتوری ایران احیاء شده است. شاید غلو باشد و شاید هم برای ترساندن اعراب و اروپاییان. اما همه آنها در ته قلب خود به چیزی که می گویند باور دارند و تاثیر ایران در آینده نزدیک خیلی بیشتر از آنچه امروز آغاز شده، خواهد شد. اگر این روند با اقتصاد شکوفا و فرهنگ  آزاداندیش  و خردگرا همراه شود  و سخت گیری های مذهبی کمرنگ شود ترس ملت های منطقه و بخصوص اروپاییان از ایران کمتر خواهد شد و زمینه بالندگی بیشتر خواهد شد.

بعد از دوره ساسانیان، ایرانیان هرگز به مدیترانه و یمن نرسیده بود . صفویان حتی با آن شکوه اقتصادی و فرهنگی که داشتند باندازه امروز نه در عراق بودند و نه در یمن و و نه این طور گسترده و عجیب در آفریقا نفوذ داشتند. همیشه ایران در برابر عثمانیان یا سلسله های متعصب سنی مذهب یا ائتلافی از آنها در ضعف قرار داشت. اما اکنون ایران با همه مشکلات فراوان به نظر می رسد به عصر جدیدی وارد شده و که شتاب آن بزودی خیلی بیشتر هم خواهد شد.

اما همچنان پتاسیل های ناشناخته فراوانی در آینده به این پدیده هم افزایی خواهد کرد . برای مثال بیست میلیون علوی و بکتاشی یعنی یک سوم جمعیت ترکیه و همچنین بالکان و آلبانی از گرایش سنتی خود به نوع ویژه ای از شیعه دوازده امامی گرایش نشان داده اند. آنها علنا و رسما عاشق شاهان صفوی هستند و دربرابر عثمانی گری حزب حاکم در دولت ترکیه سینه سپهر می کنند این یک پتاسیل بالقوه است که حتما بالفعل می شود. تمام گرایش های شیعه دیگر یعنی زیدی ها و هفت امامی ها در حالت شبیه سازی خود به دوازده امامی هستند.  وهابیت و سلفیت با نادانی خود در گسترش تفکر شیعی در منطقه خیلی نفش داشته اند اکنون باید گفت طرفداران سلسله خمینیون در خارج از ایران چندین برابر داخل ایران است. حتی بسیاری از آنها ایران را از بسیاری از ایرانیان بیشتر دوست دارند و به آن غیرت نشان می دهند.

به همین دلیل عرب ها براین باورند سلسه خمینیون بزودی دوباره یک پهنه گسترده از گیتی را در دست خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر

  
  job