دریاچه تاق بستان ناگهان ناپدید شد

tagh bostan3

داریوش شاه: اهورامزدا این کشور را از لشکر دشمن، از خشکسالی و از دروغ پاس دارد

دریاچه تاق بستان یک شبه پس از چند هزار سال خشک و ناپدید شد و واقعا جای تاسف و تسلیت دارد. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، وجود چاه‌های غیرمجاز به‌عنوان دلیل اصلی خشک شدن این سراب را رد کرد.

کیاست امیریان اصلی‌ترین عامل خشک شدن سراب طاقبستان را خشکسالی و عدم بارش عنوان کرد و افزود: امسال با کاهش 46 درصدی بارندگی‌ها در شهر کرمانشاه مواجه بوده‌ایم. وی با تصریح اینکه این چشمه یک شبه خشک نشده است، گفت: میزان آب‌دهی آن طبق آمار از میزان یک‌هزار و 477 تا 980، سپس 300 و الان نیز به صفر لیتر در ثانیه رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه بیان داشت: آبدهی طاقبستان در آبان ماه 91 و 92 به زیر 10 لیتر در ثانیه کاهش یافته، اما خشک نشده است.

امیریان ادامه خشکسالی، عدم بارش برف و گرمای هوا را از عوامل اصلی ایجاد این پدیده برشمرد و گفت: آب‌دهی سراب طاقبستان در اسفند ماه سال 93 به 474، در فروردین ماه 94 به 477، در اردیبهشت ماه امسال به 985، در خرداد ماه سال 94 به 300 و ماه جاری نیز به صفر لیتر در ثانیه رسیده است.

 tagh bostan4

وی سیستم آب طاقبستان را از نوع چشمه‌های کارستی با تشکیلات کربنات کلسیم دانست و افزود: نوسان آب در این سراب از 10 تا 5 هزار لیتر در ثانیه بوده است.

*علت خشکیدگی در دست بررسی است

مدیر پایگاه میراث فرهنگی طاقبستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در حاشیه بازدید از این دریاچه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار کرد: تا به حال هیچگاه شاهد خشک شدن یکباره این دریاچه نبودیم. علیرضا مرادی بیستونی بیان داشت: این دریاچه تا چهارشنبه هفته گذشته کاملا پر از آب بود اما روز پنج‌شنبه به یکباره شاهد خشک شدن این دریاچه با چشمه‌های چند هزار ساله بودیم. وی با بیان اینکه خشک شدن این سراب به علت خشکسالی حداقل به دو هفته زمان نیاز دارد، اضافه کرد: تحقیقات برای بررسی علت این خشکیدگی غیرطبیعی توسط کارشناسان ادامه دارد.

عکس‌های زیر به وضوح نمای سراب طاقبستان را قبل و بعد از خشکیدگی نشان می‌دهد.

tagh bostan5 tagh bostan6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر

  
  job