جشن اسپندگان خجسته باد!

esfandgan

جشن اسفندگان در ۵ اسفند ماه برگزار می شده است اما زرتشتی ها بعلت عدم تطبیق گاهشماری خود با گاهشماری خیامی اکنون جشن های خود را در روز های نامناسب برگزار میکنند. برای نمونه آنها شب یلدا را در ۲۴ آذر برگزار می کنند که کاملا نادرست است و به هیچ وجه با مفهوم واقعی شب رایش میترا و زایش دی و نور همخوان نیست. یا مثلا جشن  اسفندگان را در ۲۹ بهمن  ماه  برگزار می کنند

در حالیکه زرتشتی ها همچنان به لج بازی خود در برگزاری جشن ها در روز نامناسب ادامه می دهند مسلمانان مانند نیاکان ایرانی باستان خود روز پنجم اسفند روز زن زمین و عشق را گرامی می دارند

 فرهنگ ایرانی بالنده  است. جشن اسفندگان را گرامی می داریم تا جشن های گرته برداری شده از جشن خودمان مانند والنتاین نتواند هویت ما را به یغما ببرد.

اما زیباتر چنین است که اسپندگان را از ۲۹ بهمن تا پنجم اسفند به نام هفته جشن اسفندگان جشن عشق و مهروزی هفت شبانه روز جشن بگیریم

گل پلنگ مشگ, گل ویژه جشن روز زن و عشق است. این گل را به عزیزان تان هدیه بدهید. این جشن، جشن روز زمین و کشاورزان و روز مبارزه با دشمنان زمین یعنی خرفستران هم نامیده شده است. جشن های ایرانی هر کدام یک گل ویژه دارد. ما در فرهنگ ایرانی هر ماه چندین جشن بزرگ داریم. که همه از جشن های الهی و سپاسگزاری خداوند هست.

دکتر مهرداد بهار در ترجمه «بندهش ایرانی»، دکتر رقیه بهزادی در ترجمه «بندهش هندی» و دکتر سعید عریان در ترجمه متن پهلوی «خسرو قبادان و ریدکی» گل ویژه سپندارمذ را «پلنگ مشک» برگردان و نام نهاده اند. بر این اساس در کتاب پهلوی «بندهش»، گل ویژه سپندارمذ «پلنگ مشک» نامیده شده و آمده است: « … این را نیز گوید که هرگلی از آن امشاسپندی است؛ و باشد که گوید:.. پلنگ مُشک سپندارمذ را و…» . در متن پهلوی «خسرو قبادان و ریدکی» نیز بوی پلنگ مشک چنین توصیف شده است: « پلنگ مشک را بوی چون بوی نیکی».

calamintha

Calamintha officinalis گل پلنگ مشک

اسانس برگ‌های پلنگ مشک، بویی خوش و نزدیک به بوی لیمو دارد که به صورت مایع زرد رنگ روشن است. جنبه آیینی این گیاه در کلیسا حفظ شده است و راهبان از اسانس آن برای تهیه لیکور (liquor : نوشیدنی الکلی دارای مواد خوش بو همچون اسانس پلنگ مشک و شیرین شده با شیره میوه ) استفاده می‌کنند. اسانس پلنگ مشک در عطرسازی نیز کاربرد دارد. در طب گیاهی نیز از خواص بسیار پلنگ‌مشک استفاده فراوان می‌شود. خاقانی در سروده‌ای از پلنگ مشک چنین یاد می‌کند:

عطر کنند از پلنگ مشک به بغداد / و آهوی مشک آید از فضای صفاهان

در بیشتر فرهنگ‌های گیاه شناسی در تطبیق پلنگ‌مشک با نام علمی، به گیاه Calamintha officinalis  =Melissa calamintha   (از تیره نعناع  یا  Labiatae ) اشاره شده که به صورت‌های متنوع همچون پلنگ‌مشک، فرنجمشک، برنجمشک، بلنجمشک، فلنکمشک، نوشته شده است. پلنگ‌مشک گیاه خودرویی است که در ایران نیز می‌روید و با شاخه‌های فراوان و برگ‌های سبز دندانه‌دارش، دارای گل‌های خوشبوی به رنگ صورتی روشن است.

esfandgan2 esfandgan-89-2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر

  
  job