اختلافات میان سعودی و امارات در عدن

jemen

مانعت از ورود هواپیمای یکی از شخصیت‌های سلفی حامی عربستان به عدن بهانه‌ای شد تا عبدربه منصورهادی دو عنصر کلیدی امارات در عدن را برکنار کند. برکناری عیدروس الزبیدی از شخصیت‌های مطرح نزدیک امارت و از رهبران قدرتمند حراک جنوبی از سمت استانداری عدن و هم‌چنین عزل هانی بریک فرمانده فرودگاه عدن؛ دو واکنش شدید سعودی‌ها بود که تنش‌ها را باری دیگر با ابوظبی نمایان کرد.

1- دو عزل اخیر در عدن موجب شد طرفداران حراک جنوبی با راهپیمایی‌، نصب بیلبورد و آتش زدن عکس عبدربه منصورهادی در سطح شهر به انتقاد از سعودی‌ها بپردازند و باری دیگر بر عدم وحدت با شمال و حزب الاصلاح تأکید کنند. می‌توان گفت یکی از پیامدهای مهم اختلاف امارات و عربستان، سوق جنوبی‌ها به تجزیه و یا عدم وحدت کامل با شمال است.

2- این اختلاف راهبردی میان سعودی‌ها و امارات در صورت تداوم می‌تواند جبهه جنوبی را برای ائتلاف سعودی‌ها دچار مشکل نماید و در ادامه این فرصت را برای انصارالله و علی عبدالله صالح فراهم نماید تا باری دیگر مناطق از دست رفته جنوب مانند بندر مخا، تعز و حتی عدن را بازپس بگیرند.

3- در صورتی که سعودی‌ها بیش از پیش حمایت جنوبی‌ها را از دست بدهند، عبدربه منصورهادی با عدم مشروعیت همراه خواهد شد و تداوم وضعیت می‌تواند معادلات یمن را بسیار تغییر دهد.

سعودی‌ها با توجه به وضعیت موجود و عدم امکان تسلط بر کل یمن طرح شش فدرالی را برای تحقق بخشیدن به منافع خود مناسب می‌دانند، اما امارتی‌ها تشکیل دو یمن جنوبی و شمالی به‌منظور سیطره بر یمن جنوبی و بالاخص بندر عدن را بهترین گزینه آینده یمن برای خویش تصور می‌نمایند.

این اختلاف بسیار مهم و اساسی بارها موجب تنش‌های سیاسی و حتی میدانی میان نیروهای نظامی و شبه نظامیان حامی دو طرف شده است. برکناری خالد بحاح مهره اماراتی‌ها از سمت نخست وزیری، درگیری چندباره گروه‌های نظامی و تروریستی حامی طرفین در عدن و اطراف آن و … بخشی از نمونه‌های عیان شده این اختلافات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر

  
  job