گاهشمار نوین ایران

far far2

به پيشنهاد حزب ملي نوين ايران براي ساختن گاهشماري نوين ايران شش نام پیش فرض براي كبيسه ها انتخاب شده اما ممكن است در آینده با همرآیی تغييراتي ايجاد شود گاهشماري نوين ايران بسيار مهم هست و براي احياي جشنهاي ايراني واجب است گاهشماري نوين ايران تلاشي براي تطبيق گاهشماري زرتشتي با گاهشمار خيامي هست همانطور كه قبلا گفتيم تقويم زرتشتي الان به يك مانع بزرگ براي رشد هويت ملي تبديل شده و چون زرتشتي ها يك جامعه آشفته متعصب، بسته و بدبين هستند حتي توان جابجا كردن يك پر كاه هم ندارند چه برسد براي ايران و فرهنگش گامي بردارند و تحولي ايجاد كنند و حاضر بشوند تقويم غلط خود را از براي ايران و در راه ايران اصلاح كنند.

همانطور که می دانید تا قبل از خیام اکثر تقویم ها می چرخیدند به علت حساب نکردن شش ساعت آخر سال هر چهار سال تقویم ا یک روز جابجا می شدند. این باعث می شد نوروز در تابستان پاییز و زمستان هم قرار بگیرد. هنوز در گاهشمار مازنی دیلمی و تالقان و تانزانیا (شیرازی های انجا)  نوروز در میانه تابستان است بعد از خیام دیگر این تقویم ها نچرخیده در همانجا که بودند ثابت شدند. قبل از خیام هر 120 سال یک سال سیزده ماهه می ساختند تا تقویم به جای نخست خود برگردد. اما خیام به چای اینکه 120 سال صبر کند هر چهار سال اسفند را سی روزه کرد و این مشکل حل شد. او همچنین پنجه کبیسه را حذف و ماه های بهار و تابستان را 31 روزه کرد. تقویم زرتشتی بعد از اصلاحات خیام خود را تطبیق نداد و همین باعث شد تمام چشن های ایران باستان بهم بریزد و در روز خودش انجام نشود ضمن اینکه حتی آن گاهشماری پیش از خیام هم غلط بود. چون شب یلدا را در 24 آذر می گرفتند که هنوز شش شب مانده بود تا روز بلند تر شود.

بر پایه پیشنهاد حزب ملی نوین ایران  براي حل مشكلات تقويم زرتشتي بهتر است بگوییم گاهشمار ایرانی. پنجك يا كبيسه پنج روز آخر سال حذف و به روز آخر ماه هاي ٣١ ام منتقل مي شود و هر كدام يك نام نو پيشنهادي مي دهيم برای مثال كبيسه اول ٣١ فرودين به نام “فروهر” كه به فروردين پيوند دارد كبيسه دوم “اشا” در ٣١ ارديبهشت كه از نام كهن اشاوهيشت يا ارديبهشت گرفته شده و كبيسه سوم از ايزد اردوي سورا اناهيتا در پيوند با آب گرفته شده و روز ٣١ خرداد نام “اناهيتا” مي نهيم كبيسه چهارم در ٣١ تير “تيشتر ” ناميده ميشود تيشتر ايزد باران است و كبيسه پنجم ‘درخت سپند‘ ناميده مي شود چون امرداد با درخت در پيوند است روز درخت سپند را در ٣١ امرداد قرار مي دهيم و كبيسه ششم در ٣١ شهريور بنام ‘شهرياري آرماني‘ نام مي نهيم چون با هم در پيوند هستند با نامگداري اين روزها مشكل هشتصد نهصدساله عدم تطبيق تقويم زرتشتي و خيامي حل مي شود اين عدم تطبيق موجب نابودي جشنهاي ايراني شده بود. تنها با نامگزاری روز سی ویکم این ماه ها همه جشن ها بر جای نخست خود قرار می گیرد. دیگر جشن مهرگان ده مهر نیست بلکه 16 مهر است یا جشن اسفندگان در 29 بهمن نیست بلکه در جای خودش پنجم اسفند است.

دو نمونه از ماه های اصلاح شده فروردین و اردیبهشت را در بالا نشان می دهیم. توجه کنید روز اول هر ماه حتما باید اسمش اورمزد و روز دوم بهمن باشد اما در تقویم زرتشتی اول اردیبهشت نامش بهمن است نه اورمزد و در خرداد نامش اردیبهشت است!

هر روز در ایران باستان یک نام دارد. که در شکل می بینید. روزهای نبر روزه است در روزهای بهمن ماه گوش رام و هر چهارتار بر طبق اسطوره ای با جانوان مرتبط هستند این چهار روز خوردن گوشت ممنوع است. به منظور پاسداشت جانوران.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر

  
  job